Splitsko-dalmatinska županija dokapitalizirala je Regionalni centar čistog okoliša koji je zadužen za realizaciju projekta gradnje jedinstvenog regionalnog Centra za gospodarenje otpadom (CGO) u Lećevici. Tako je temeljni kapital tog društva s ograničenom odgovornošću s pola milijuna narastao na gotovo sedam milijuna kuna. Županija je, naime, kao vjerovnik svoje kratkoročne pozajmice Regionalnom centru iz protekle dvije godine pretvorila u temeljni kapital. To društvo registrirano je za sakupljanje otpada i njegov prijevoz za potrebe drugih, posredovanje u organizaciji oporabe ili zbrinjavanja otpada u ime drugih, za gospodarenje posebnim kategorijama otpada, kao i za proizvodnju električne energije i plina. Za Regionalni centar čistog okoliša 2011. godina trebala bi proteći u posljednjim pripremama za početak gradnje Centra za gospodarenje otpadom u Lećevici.
Splitsko-dalmatinska županija dokapitalizirala je Regionalni centar čistog okoliša koji je zadužen za realizaciju projekta gradnje jedinstvenog regionalnog Centra za gospodarenje otpadom (CGO) u Lećevici.
Tako je temeljni kapital tog društva s ograničenom odgovornošću s pola milijuna narastao na gotovo sedam milijuna kuna. Županija je, naime, kao vjerovnik svoje kratkoročne pozajmice Regionalnom centru iz protekle dvije godine pretvorila u temeljni kapital. To društvo registrirano je za sakupljanje otpada i njegov prijevoz za potrebe drugih, posredovanje u organizaciji oporabe ili zbrinjavanja otpada u ime drugih, za gospodarenje posebnim kategorijama otpada, kao i za proizvodnju električne energije i plina.
Za Regionalni centar čistog okoliša 2011. godina trebala bi proteći u posljednjim pripremama za početak gradnje Centra za gospodarenje otpadom u Lećevici. Gospodarenje otpadom u gradovima i općinama u Splitsko-dalmatinskoj županiji u zadnjih nekoliko desetljeća nije bilo sustavno rješavano i uglavnom se svodilo na odlaganje komunalnog i svakog drugog otpada na 17 odlagališta koja nisu imala zakonski propisanu dokumentaciju i nisu udovoljavala minimalnim tehničkim uvjetima. U županiji je 712.550 metara četvornih, odnosno 2,7 posto prostora onečišćeno otpadom. Za sanaciju odlagališta i onečišćenog tla županiji će biti potrebno 550 milijuna kuna.
Nakon dugog pregovaranja, Splitsko-dalmatinska županija nije uspjela postići dogovor sa Šibensko-kninskom o gradnji centra koji bi služio stanovnicima obiju županija. Splitsko-dalmatinski regionalni centar za gospodarenje otpadom u Lećevici u funkciji bi trebao biti 2013. Direktor Regionalnog centra čistog okoliša Ante Baran, koji obavlja sve poslove vezane uz pripremu gradnje jedinstvenog splitsko-dalmatinskog centra za gospodarenje otpadom u Lećevici, ističe da bi se iz EU-ovih pretpristupnih fondova u 2011. godini trebalo dobiti 80 posto potrebnog novca za gradnju Centra te sav potrebni novac za gradnju pretovarnih stanica. Trenutačno se rješavaju imovinsko-pravni odnosi. Plan gospodarenje otpadom definira odvoženje otpada u Centar, sanaciju svih odlagališta te uvođenje sustava za primarnu selekciju otpada kroz izdvajanje otpada na zelenim otocima i u reciklažnim dvorištima, čime će se smanjiti količina otpada koja će odlaziti u Centar. Sastavni dio tog plana je i popis otpadom onečišćenog tla s prijedlogom sanacije. Njegovom provedbom uspostavit će se jedinstveni sustav gospodarenja otpadom na županijskoj razini, povećanje udjela odvojenog prikupljanja otpada, recikliranje i ponovna uporaba dijela otpada, prethodna obrada otpada prije konačnog odlaganja, smanjenje udjela biorazgradivog otpada u komunalnom otpadu, izdvajanje goriva iz otpada, smanjenje količine otpada koji se odlaže na odlagalištu, smanjenje štetnih utjecaja otpada na okoliš te samoodrživo financiranje sustava gospodarenja komunalnim otpadom.
Projekt je vrijedan 55 milijuna eura. Europska banka za obnovu i razvoj Centar će sufinancirati s nešto više od 32,7 milijuna eura. Preostalih 22,6 milijuna eura, u iznosu od 80 posto, trebalo bi se namaknuti iz pretpristupnog fonda IPA Europske unije te Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a preostalih 20 posto trebala bi sufinancirati Županija.
Koncept Županijskog centra za gospodarenje otpadom sukladno Planu gospodarenja otpadom Republike Hrvatske u osnovi treba sadržavati ulazno-izlaznu zonu, postrojenje za obradu otpada (predviđeno je postrojenje MBO), zonu za privremeno skladištenje (prostor za prihvat i sortiranje otpada), zonu za odlaganje otpada te, među ostalim, zonu za prikupljanje i obradu otpadnih voda. Početkom rada Centra okončat će se postupak zatvaranja i saniranja sadašnjih odlagališta otpada u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Konačni cilj tog projekta je uspostava cjelovitog sustava gospodarenja otpadom u županiji.